מזונות לאחר גירושין

אגו בכל מחיר

פרויד כתב רבות על מודל הנפש המבטא חלוקה תיאורטית של מרכיבי הנפש: האיד- המאגד בתוכו את היצרים הטבעיים, האגו- מרכז הבקרה של כוחות הנפש ועיקר מודעותו של האדם והסופר-אגו- המאגד את המוסר וצרכי החברה.
הרב ד"ר מיכאל לייטמן כתב כי אגו אמיתי זה שאדם רוצה את רעת הזולת. זוהי שנאת הזולת, שכנגדה בא החוק הכללי של המציאות "ואהבת לרעך כמוך".

לפי הקבלה ביטול האגו הוא עניין חמקמק. הוא מתחיל בתובנה גדולה, לפי תחושת ה"אני" שלנו השקוע בעצמו, התחרותי, המבקש לעשות לעצמו שם – היא מקור כל התכונות השליליות שלנו, וכך ממילא גם העצב והסבל שלנו.
לדאבונינו אנו רואים את האגו מופיע המון בתיקי המשפחה, במקום שבו אנו חותרים ליישב את הסכסוך המשפחתי בדרכי שלום בהגעה להסכמות ולפשרות מחוץ לכותלי בהמ"ש, כדי להקל על התא המשפחתי ובמיוחד על הילדים של בני הזוג, כדי שהתסיסה בין בני הזוג תחלים כאשר כל אחד ימצא את פינתו וישקם את עצמו בכך שאנרגיות אשר יושקעו במאבק המשפטי יומרו באנרגיות חדשות בריאות יותר אשר יוכלו להיות מושקעים על הילדים.
זוגיות שהסתיימה אך מושתתת על פשרות, ויתורים, כבוד והתחשבות הדדית מביאה ליישוב הסכסוך בדרכי שלום להשגת הסכם מחוץ לכותלי בהמ"ש אשר לרוב כל שנותר הוא לאשרו .
אולם כאשר האגו נכנס לתמונה כל ניסיון להתקדם בדרכי שלום נעצר בהתבצרתו של כל צד בעמדתו כאשר הוא רואה רק את צרכיו הוא. מדומה האגו כמחלה ממארת אשר משתלת על כל תא חיוני בגוף ומעוורת את עיניו מלראות את טובתו וצרכיו של האחר. במצב זה לא רק הצד הסובל מעיוורון זה של אגו שנשלט עליו נפגע, אלא גם התא המשפחתי כולו.
כך גם בתיק שבו ייצגנו זוג אשר להם שני קטינים, נפסקה עבורם מזונות לפי הפסיקה המקובלת.
הגרוש צבר חוב מזונות כבד בהוצאה לפועל אשר הסתכם במאות אלפי שקלים לא עמד בהתחייבויותיו גם החודשיות במלואם למזונות ילדיו. וכך טפח לו החוב. בדיון שייצגנו ניהלנו מו"מ ארוך מחוץ לכותלי בה"מ להביא לטובתם של שני בני הזוג, למנוע מצב לו נעים של הוצאות פקודות מאסר לשם גביית החוב ומנגד להפחיד מגובה החוב וגובה תשלום המזונות החודשי כדי שהגרוש יוכל לעמוד ולהתמיד בהם.

והינה הפשרה שהושגה הפתיעה אף את השופט בדיון ההוכחות שהיה שהאישה הסכימה למחוק יותר ממחצית מחוב המזונות שהצטבר והסכימה לקבל סכום הכולל הכל אף נמוך מהפסיקה המקובלת. הרי האדם הסביר היה מחבק את ההצעה בחום, הופתעתי מתגובתו של הלקוח שלנו שעמד והתבצר בדעתו לא היה מוכן להקשיב לשום הסבר שנתנו, הגם שביקשנו הפסקה נוספת באמצע הדיון כדי להכניס בו דעת ולנסות להעירו מעיוורונו כשהסברנו כי האגו השתלט על כל תאי גופו ולא מאפשר לו חשיבה בהירה ונכונה וישכיל אם יקשיב לעורכי דינו אשר רוצים רק בטובתו שאחרת אף ייפסקו לו הוצאות גבוהות.
לראשונה נוכחתי לראות עד כמה האגו הינה ממאירה שכן כל דברינו נתקלו באוזניים אטומות והלקוח התבצר כי מעדיף להיות בכלא ולא להסכים לפשרה המוצעת.
והנה כמה ציטוטים מתוך פסק הדין שמובאים כאן כדי ללמד שאילו נסכיל להחלים ממחלת אגו הרי שנשיג הרבה יותר לעצמנו ולסביבתנו:
"הסדר כזה למדתי היה על הפרק גם היום, ברם התובע, מטמיו שלו בחר שלא לקבל את ההצעות הנדיבות יש לומר אשר ניתנו לו. הצעות נדיבות בשני המישורים, המישור הראשון הוא הפחתת סכום חוב העבר הנזקף לחובתו של התובע בשל אי תשלום מזונות והמישור השני, הפחתת המזונות השוטפים".
"הייתה נכונות רבה להקל עם התובע ולהגיע להסכמות, הגם שסכומי המזונות היום הינם בוודאי סכומי מינימום ואינם עולים עליהם בהתחשב בעובדה כי דבר וחצי דבר לא מוטל על האב במישור הכלכלי זולת תשלום סכומי המזונות המוסכמים…"
"הללו עשו ככל יכולתם על מנת לסייע לתובע להגיע להישג ראוי ככל הניתן ולהימנע מפסק דין זה. עשו הכל, ברם ללא הצלחה".
ידוע כי דיונים בכותלי בית המשפט לענייני משפחה הינם דיונים בדלתיים סגורות, אולם כאן יש שיעור שראוי שכולנו נלמד ממנו, כי במלחמות כולם מפסידים. כי אגו יוצר מלחמה, יוצר עיוורון הפוגע באדם ובסביבתו וכי ישכיל לדכא אותו כמי שמשכיל להבין מהי מחלתו וכיצד ירפא ממנה.

וכך סיכם השופט בדיון: "צר לי שפסק דין כזה צריך היה להיכתב באולם בית המשפט בסוף הדיון היום. ברם משעמד התובע על זכותו להשלים את ההליך המשפטי ומשעמד על זכותו שיינתן פסק דין, הרי שזה ניתן. סברתי כי ראוי להורות על פרסומו של פסק דין זה בהשמטת פרטים מזהים".

שתף את הכתבה

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on email
Share on twitter
Share on print
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן