בדיקה לסיווג רקמות (בדיקת אבהות)

בדיקה לסיווג רקמות (בדיקת אבהות)

תביעה לסיווג רקמות מטרתה לקבוע האם הנבדק/ת הורהו של הקטין. הבדיקה מתבצעת על ידי בדיקת דנ"א והיא יכולה להיעשות על ידי בדיקת דם (הזולה יותר) ועל ידי רוק (יקרה יותר). בדיקת רקמות במדינת ישראל יכולה להיעשות רק בצו שיפוטי (מקור), שתי תמונות פספורט, תעודת לידה במידה והקטין אינו רשום בת"ז של האם, תעודת זהות ואמצעי תשלום (ללא תשלום מראש לא תבוצע הבדיקה, ניתן לשלם במזומן או אשראי או אישור גוף מממן).
קטין מתחת לגיל שנה אשר ההורה מבקש לרשום את הקטין כילדו ולאחר שהוגשה תביעה בבית המשפט ולאחר שהיועץ המשפטי לממשלה בדק ומצא כי אין חשש לממזרות, ניתן לרשום את הקטין ללא צורך בבדיקה לסיווג רקמות. מעל גיל שנה, עומד היועץ המשפטי לממשלה כי יש לבצע את הבדיקה.
לתוצאות הבדיקה השלכות כבדות משקל על גורלו של הקטין, במישור הערכי, הכלכלי והמשפטי. במידה ואדם ימצא הורהו של הקטין, ייתכן ויחויב במזונותיו, יקבעו הסדרי ראייה, מעורבות בחינוכו, בריאותו ועוד.
במדינת ישראל, כאשר שני בני הזוג יהודים, יבדוק היועץ המשפטי לממשלה האם קיים חשש לממזרות. ממזרות זהו סיווג יהדותו של אדם אשר נולד לאישה נשואה שלא מבעלה וההשלכה הישירה כי אדם שסווג כממזר יהיה מנודה מהדת היהודית ולא יוכל להינשא ולהיקבר בקרב יהודים, זאת בגלל חטאי הוריו ובלי שהייתה לו כל שליטה או מעורבות בכך.
בית המשפט לא יאפשר בדיקה לסיווג רקמות כאשר יש חשש ממזרות ויכול וייווצר מצב בו גבר מגדל ילד שאינו שלו לאור חשש מממזרות. לעיתים גבר עומד על רצונו לבצע בדיקה לסיווג רקמות בטענה כי הילד אינו שלו, גם אם היו נשואים זמן קצר והתגרשו, או אם לא היו נשואים על מנת שלא לשלם בגין מזונות קטין.

שתף את הכתבה

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on email
Share on twitter
Share on print
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן