מזונות

הפחתת מזונות – "מלאכתם של צדיקים נעשית בידי אחרים" א'נ'פ' תלה"מ xx700-09-18

הוא נכנס למשרד במבט מושפל ופניו מקרינות סבל. איש צעיר, חרדי, תלמיד ישיבה, אב לחמישה ובפיו סיפור.
תשמע, הוא אומר, גרושתי הגישה נגדי תביעה לבית משפט לאפשר לה לגבות מזונות בעבור שש השנים האחרונות, אני יודע שבהוצאה לפועל מותר לגבות שנתיים אחורה, אז היא הגישה בקשה לבית המשפט, לאחר שביצעה הגדלה בהוצאה לפועל של כרבע מיליון ₪ בעבור שנתיים אחרונות.
מדובר באישה מתעללת, הוא מספר, לאחר שהבן הגדול מתגורר איתי תקופה לאחר שהיא הכתה אותו נמרצות והזניחה אותו, התברר לי כי היא זרקה את הבן השני לרחוב, ילד בן 15 שנים בלבד, ללא כסף, ללא בגדים, ללא טלפון, בודד וזרוק בעולם. הגשתי תביעה לקבל את המשמורת גם על הבן השני והיא בתגובה ביצעה הגדלה בהוצאה לפועל על כרבע מיליון ₪ ומבקשת לגבות עוד כרבע מיליון ₪ באישור בית המשפט. מדובר על נקמה, פשוט נקמה, היא רוצה להגיע למצב בו היא תיקח גם את חלקי בדירה שלנו, דירה שבמשך שנים היא משכירה ואת דמי השכירות לוקחת לעצמה.
היא מקזזת מהסכום שאתה חייב לה? אני שואל. צוחק האיש ואומר, בפסק הדין בעבור 5 ילדים נקבעו מזונות של 6,000 ₪ בחודש, שני בנים אצלי והיא עדיין גובה את מלא הסכום. לא ברור לי אני אומר, רבע מיליון בעבור שנתיים זה 10,000 ₪ לחודש, איך יכול להיות? הוא מושך כתפיים ואומר, זו הסיבה שאני פה!
ישבנו לכתוב,
בכתב הגנה מפורט הסברנו לבית המשפט כי הבחור שילם בכל השנים את תשלומי המזונות ואף ביתר, הכיצד? בכל חודש מעביר הבחור את המלגה שלו כתלמיד ישיבה בסך כ2,000 ₪ ישירות לתיק ההוצאה לפועל, עוד סך של כ 2,500 ₪ מקבלת האשה בעבור חלקו בשכר הדירה המשותפת אותה היא משכירה ומקבלת לבדה את כספי השכירות ובשיא חוצפתה עוד גובה מהמוסד לביטוח לאומי. כמובן שהגב' "שכחה" לציין כי שניים מתוך 5 ילדים לא ברשותה.
וכך, מלאכתם של צדיקים נעשית בידי אחרים. בפתח הדיון כב' השופטת פנתה אליה והבהירה לה כי מדובר בהתנהלות שערורייתית וחסרת תום לב וקבעה כי הבחור אכן שילם את מזונות ילדיו באמצעות הפקדת המלגה להוצל"פ באמצעות יתרת שכר הדירה ובאמצעות המוסד לביטוח לאומי:
"לעניין תיק המזונות – טענת האם אינה סבירה ואינה נושאת בתוכה כל היגיון … טענת האם כי למרות הקשיים הכלכליים ולמרות ההישרדות החודשית לא פעלה בהליכי גביה נגד האב נראתה בעיני תמוהה תחילה, אולם, שמעתי גרסת האב כי בפועל גבתה האם מזונות הן מהמוסד לביטוח לאומי, הן חלק באמצעות תשלום אשר שולם ללשכת ההוצאה לפועל מהישיבה בה לומד האב, כמו כן גבתה האם מלוא דמי השכירות בגין דירה המשותפת לצדדים, דירה אשר ניתן בגינה כבר פסק דין לפירוק השיתוף, אולם זו עדיין לא נמכרה"
"העובדה שהאם גבתה בחלק מהזמן מזונות מהמל"ל כמו גם הועברו תשלומים ישירות מהמוסד בו לומד האב וכן נעשתה גביית יתרת דמי השכירות כמו גם העובדה שהאם לא פעלה שנים ארוכות לגביית סכומים המגיעים לה אם מגיעים, הביאה אותו להנחה שמלוא חובו משולם "
"לא ראיתי גם הפחתות בגין התשלומים שמועברים להוצאה לפועל ובגין הגביה מיתרת דמי השכירות" ובסיום דבריה קובעת: "נוכח כל אלה ולאחר שבחנתי את כל הנתונים איני נותנת היתר לגביית מזונות יותר מהשנתיים האחרונות, תוך שנהיר שהאב יכול לעתור בהתייחס ולהגיב"
בסופו של הסיפור העביר בית המשפט את הבן השני לחזקתו של האב ודחה את הבקשה לגבות בהוצאה לפועל בגין 6 השנים האחרונות.
יצאנו מהדיון, הוא חיבק אותי ובקול חלוש אמר, תבורך מפי עליון הצלת את חיי.
בעקבות הלכת בע"מ 919/15 שקבעה כי כאשר זמני השהות שווים יש לבחון את הכנסות הצדדים, הוגשה תביעה לביטול המזונות בכלל.
המשך יבוא….

שתף את הכתבה

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on email
Share on twitter
Share on print
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן