עורך דין פשיטת רגל

א. להליכי פשיטת הרגל שתי תכליות עיקריות: ראשית, לסייע לנושים אשר לא הצליחו לגבות חובם בהליכי הוצאה לפועל, ושנית, לסייע לחייב, אשר נקלע שלא בטובתו לחובות המקשים עליו לתפקד, לשוב, בנסיבות מתאימות, לפעילות כלכלית נורמלית ולפתוח דף חדש בחייו, תוך שמיטת חובותיו במלואם או בחלקם [ע"א 6021/06 פיגון נ' כונס הנכסים הרשמי

ב. בעקבות תיקון מס' 3 לפקודת פשיטת הרגל [נוסח חדש], התש"ם-1980 (להלן: "פקודת פשיטת הרגל") משנת התשנ"ו, ונוכח הרפורמה בהליכי פשיטת הרגל המונהגת על ידי משרדי ב"כ הכונ"ר, המגמה הנוהגת כיום בפסיקה בתחום פשיטת הרגל היא מתן דגש רב יותר על התכלית השנייה של ההליך, כאמור, המתמקדת בסיוע לחייב.

ג. כב' השופטת הלית סילש בפש"ר (מרכז) 12234-04-14 סטיבן אילון טרביס נ' כונס נכסים רשמי תל אביב קבעה כי הליך פשיטת הרגל הינו בגדר מתן הזדמנות פז לחייבים לפתוח דף חדש. כל שנדרש מהם הוא לקיים אחר מספר חיובים , לרבות העברת מידע, הגשת דוחות ותשלום צו התשלומים.

ד. כיום התפישה הרווחת היא שיקום כלכלי של החייב, אשר אינו יכול לשלם עוד את חובותיו ואשר נוצרו בתום לב. חובת תום הלב היא המוטיב המרכזי בהליכי חדלות פירעון כאשר חייב המבקש להסדיר את חובותיו על דרך הפש"ר נדרש בגילוי מלא של כל נכסיו, זכויותיו והכנסותיו וכן נדרש לשתף פעולה עם בעל התפקיד הממונה ע"י כונס הנכסים הרשמי.

עורך דין פשיטת רגל
עורך דין פשיטת רגל